Колкото и да се грижите за вашето новородено и да правите всичко възможно то да е в отлично здраве, трябва да знаете, че имунната му система е много крехка. Това е и една от причините бебетата да боледуват доста още през първите месеци от живота си.
Едно от често срещаните заболявания при малките деца е бронхита, наречен още бронхолит, който засяга всяко трето бебе под една година. Най-чести причини са вирусните инфекции, а той представлява възпаление на дихателни пътища в белите дробове, които се наричат бронхиоли. Това от своя страна затруднява дишането и често е причина за тревога у родителите.
За да бъдете подготвени, ще ви обясним кои са причините и симптомите на заболяването и ще ви дадем съвети как да се справите с този проблем.
Съдържание:
Какви са симптомите на бронхит при бебета?
При бебенцата заболяването е познато като бронхолит и колкото и да е неприятно, то е доста често срещано, заради крехката им имунна система.
Ето кои са признаците, по които може да познаете, че бебето ви е развило бронхит:
- Появява се задух, който може да е слаб, но е възможно и да е доста силен и притеснителен. Това налага консултация с доктор, които ще вземат бързи и адекватни мерки, за да не се развие пневмония, която е доста по-притеснителна.
- Шум при дишане – при някои деца се наблюдават типичните за бронхита свирещи шумове или т.нар. хрипове.
- Кашлица, която в някои случаи е съпроводена с повръщане.
- Температура – това е и един от най-притеснителните симптоми, който кара родителите незабавно да потърсят лекарска помощ.
Като цяло, бронхолитът може да се развие в продължение на около 3-5 дни, като след това започва леко подобрение. Заболяването може да трае между 10 дни и две седмици.
Как се лекува бронхита при бебета?
Ако при малки деца и кърмачета се появи възпаление на дихателните пътища, най-добре е да посетите или да се чуете с вашия педиатър, който ще назначи правилното лечение.
Важно е да се изпишат лекарства, подходящи при бронхит, които да свалят температурата и да намалят неразположенията. Антибиотик се изписват само при нужда, тъй като това е прекалено силен медикамент за толкова малки деца.
Болнично лечение се налага само при по-сериозни случаи, когато няма подобрение на състоянието в продължение на повече от 2 седмици.
Има няколко начина, с които да облекчите състоянието на вашето мъниче:
- Опитайте се да кърмите по-често, защото в кърмата се съдържат ценни хранителни вещества, които ще засилят имунитета му.
- Допълнително количество вода също може да го предпази от дехидратация.
- Дръжте го по-често изправено, защото по този начин ще облекчите дишането му.
- Бъдете спокойни и спазвайте съветите на вашия лекар, за да може мъничето да премине по-леко и бързо през това неприятно състояние.