Дошъл е моментът за приключване на кърменето? Как това да се случи лесно и безпроблемно? Вижте няколко насоки, които ще ви бъдат полезни.
Съдържание:
От какво зависи спирането на кърмата
Процесът на лактация е създаден така, че да удовлетворява нуждите на бебето. Кърменето продължава дотогава, докато то суче. Защото именно така то стимулира производството. Има и случаи, при които майката е подложена на силен стрес, и при които организмът ѝ може да реагира със спиране на производството на мляко. Това обаче са изключения и единични примери. Световната здравна организация препоръчва естественото хранене да продължи най-малко 6 месеца, а ако има желание на майката и бебето – и до края на втората му година. В някои случаи обаче се налага спирането да е по-бързо, отколкото го е измислила природата: поради връщане на майката на работа, дълго пътуване, боледуване или отделяне по друга причина от бебето.
Какви мерки трябва да предприемем
- Постепенно отбиване. Ако се налага да прекратите процеса на естествено хранене, най-естественият начин за това е чрез постепенното му редуциране. Съчетайте това със захранването. Когато напълно замените обяда например, давайте на детето да суче само сутрин и вечер. Тази тактика може да се използва, ако майката започне работа. След известно време оставете само едно кърмене. Постепенно намалете времетраенето му и накрая го спрете. По този начин няма да има никакъв проблем за тялото ви, тъй като то ще успее да се подготви за този момент;
- Медикаментозно. Ако обаче се наложи спирането да стане по-рязко, повечето майки се обръщат към лекар да им предпише медикаменти за целта. Достинекс е популярното лекарство, което се използва в повечето подобни случаи;
- Без хапчета. Преминали по този път дами съветват, че има начини за постигане на ефекта и без използването на химически фармацевтични формули. Нужно е обаче да приложите комплексни действия:
- Витамин В6. Нужни са големи дози от него: поне 200 мг на ден в продължение на седмица. Съдържанието на придоксинов хидрохлорид потиска лактацията и облекчава болките в гърдите;
- Чай от салвия. Фитоестрогените в тази билка също намаляват количеството на млякото;
- Пийте повече вода, яжте по-малко сол. И двете мерки целят намаляване на задържането на течности в организма ви;
- Топли компреси. Те облекчават гърдите, ако има подуване и болезненост;
- Изцеждане при нужда. Знаете, че то по принцип стимулира лактацията. Ако обаче усетите, че гърдите са твърде пълни и твърди, може да облекчите състоянието им, като освободите малко от количеството. Но само толкова, колкото да усетите комфорт. Ако се наложи, го направете отново на другия ден и разреждайте интервалите.
Какво може да се случи, ако не се спре кърмата
- Чувство на депресия. Ако спирането е необходимо в конкретния момент, и го направите твърде бързо, има риск от рязък спад на хормона пролактин, което води до депресия. Не оставяйте лоши мисли да контролират съзнанието ви. Вместо това се старайте да сте заети с приятни занимания, които да насочват мислите ви в градивна посока;
- Развиване на мастит. При рязкото спиране има риск и от запушване на каналчетата в гърдите. Ето защо е важно системно да прилагате мерките, посочени от Baby.bg в горния параграф.
Спирането отнема различно време при всяка жена, което най-вече зависи от честотата, с която нейното бебе е сукало до този момент. В някои случаи отнема 2-3 седмици. Краят на всеки период в живота дава начало на нещо ново. Нетърпеливи ли се да разберете какво е то?