Когато една жена има симптоми, показващи, че е бременна, но е рано за уринарен тест или вече си е направила такъв, но не е сигурна в точността му, с помощта на кръвен тест ще се изведат резултати за абсолютните стойности на хормона, индикиращ евентуална бременност.
Съдържание:
Кръвен тест – какво представлява?
С този тест се изследва кръвта в лабораторни условия за наличието на човешки хорионгонадотропин, или ЧХГ. Организмът на майката започва да го произвежда веднага след като яйцеклетката е оплодена. Той стимулира образуването на хормони естроген и прогестерон и се открива в клетките, изграждащи плацентата, преди тя да се превърне в основния орган, контролиращ всички хормонални промени при бременността.
За да се потвърди или отхвърли съмнението за бременност, се използва качествен и количествен тест. С първия кръвен анализ се потвърждава само наличието на хормона, а вторият показва стойностите му към момента на вземане на пробата.
Как да направим разчитане на получените резултати от кръвен тест?
ЧХГ започва да расте от първия ден след зачеването. Единицата за измерване на хормона може да варира в различните лаборатории, но обикновено е mlU/ml.
Ако жената не е заченала, в кръвта ѝ ЧХГ ще бъде със стойности 0-5 mlU/ml. За вероятно зачеване говорят стойности от 5-25 mlU/ml, а за сигурно – над 25 mlU/ml.
Нивото на хормона между 6 и 24 mlU/ml се счита за несигурен резултат и е желателно изследването да се повтори. По-точна оценка се получава с ново тестване след 48-72 часа, защото в общия случай получената стойност на ЧХГ трябва да се удвои в този период.
Наложително е повторно изследване да бъде направено, тъй като причина за ниското ниво ЧХГ може да бъде грешно изчислена дата на забременяване, извънматочна бременност или заплашващ спонтанен аборт. Прекалено високите нива често означават многоплодна или моларна бременност.
С помощта на автоматични ЧХГ калкулатори лесно ще направите сравняване на стойностите при удвояването по часове или дни от първия и втория кръвен тест.
Препоръчително е първият лабораторен анализ да се извърши след десетия ден от вероятното оплождане, което съвпада с 4-5 дни след закъснението на очакваната менструация.
Връхна точка хормонът достига в 8-11 гестационна седмица.