Пробиотиците се използват за увеличаване количеството на добри бактерии в човешкото тяло, които помагат за правилното храносмилане, абсорбирането на хранителни вещества и борбата с микробите.
Ако в организма има някаква инфекция или възпаление поради дисбаланс в чревната микрофлора, пробиотиците са тези, които оказват първа помощ, особено ако имунната система е слаба.
Понеже всяко бебе развива своята микробиология още в майчината утроба, много е важно да се изгради добра защита още от първия ден с приема на пробиотик.
Съдържание:
Защо се дава пробиотик на бебе?
Бебешкият организъм е много уязвим, най-вече този на новороденото. Не е изключено да започнат потенциални проблеми още от първия ден поради недоразвитата храносмилателна система на новороденото, а през първите 3 месеца – на колики или запек, както и киселинен рефлукс.
Бебетата имат нужда от пробиотични бактерии:
- като средство срещу силни колики, газове, спазми и др. стомашно-чревни проблеми;
- за по-лесна адаптация на храносмилателния тракт към нови храни;
- като превенция срещу болести и възпаления като екземи, алергии, респираторни инфекции, развитието на кариес и др.;
- за подпомагане на имунната система.
Как да осигурим пробиотици на бебето?
За да има детето здрава чревна флора, можете да му осигурите пробиотик по няколко начина:
Чрез кърмата
Майчината кърма снабдява организма с бифидобактерии и лактобацили. Те помагат за правилното усвояване на лактозата.
Чрез пробиотични храни
Не можем да храним мъниците си с твърда храна, особено до 6-месечна възраст, но според много мнения на специалисти и по препоръка на педиатър, опитайте се да включите в храненето кисело мляко. Между 2-ия и 4-ия месец го разреждайте 2:1 с оризова вода и подслаждайте с 5 г захар на 100 г мляко. След 6-ия месец на детето ви киселото мляко може да не се разрежда.
Пробиотични храни са и соевото мляко, и изварата, като те се препоръчват след навършване на 12 месеца. Има специалисти, които смятат, че малко ферментирали зеленчуци също могат да се включат в менюто на по-голямото бебе.
Чрез пробиотични добавки
Ако все още сте кърмачка, може да използвате и вие пробиотици. На бебе пробиотик трябва да се дава ежедневно до 3 месеца, а след това при въвеждането на нова храна в менюто. Пробиотикът се добавя в млякото – адаптирано или кисело, а ако е на кърма – във вода или директно в устата, ако са капки.
Какви видове пробиотици има?
Пробиотиците, предназначени за бебета, се предлагат най-често под формата на капки или сашета. В зависимост от това се избира как ще се дадат на детето – директно или разтворени във вода, мляко, храна.
На пазара има голямо разнообразие от марки и продукти, но изборът ви винаги трябва да бъде съгласуван с педиатър.
Всеки пробиотик съдържа различно количество щамове бактерии. Счита се, че най-подходящи са щамове като B.bifidum, B.infantis и L.renteri.
Бактериите, включени в пробиотичните продукти, са с различни ползи. Най-често тяхното действие е предназначено за предотвратяване на колики, диарии, газове и спазми на:
- деца само на кърма;
- деца само на адаптирано мляко или на смесено хранене.
Обикновено пробиотичните добавки съчетават няколко щама полезни бактерии и действат комплексно, като допринасят за стомашно-чревния комфорт и укрепват имунитета.
Колко време се дава пробиотик на бебе?
До навършване на 3-месечна възраст, даването на пробиотик може да продължи повече от месец. Педиатърът определя не само формата на приема, но и продължителността.
Някои педиатри съветват пробиотиците да се дават до навършване на 1 г. с цел профилактика. Особено важна е ролята им за имунната система, когато организмът трябва да се справя с обработването на химическите процеси в резултат на ваксините.
Пробиотиците поддържат баланса на чревната микрофлора и подсилват имунитета, като създават основа за здравословен живот в зряла възраст.