- Разликата между кожата на бебето и кожата на възрастен
Кожата е най-големият орган в човешкото тяло и вярно ни служи като защита срещу външните фактори. Безспорно обаче в грижите за бебешката кожа трябва да се подхожда изключително нежно. Причините за това са няколко: При ранното развитие на кожата, нейният защитен слой все още не е напълно изграден, поради което тя не може да се саморегулира и да поддържа добри нива на хидратация. Това я прави много по-малко устойчива на външни влияния.
Освен това бебешката кожа е до 3-5 пъти по-тънка от тази на възрастните. Тази особеност допринася за нейната деликатност и чувствителна същност. В този смисъл е напълно възможно и в реда на нормалното понякога да получава зачервяване, сърбеж и общо усещане за дискомфорт.
- Какво може да причини раздразнение при бебетата?
Предвид тези специфики на бебешката кожа, факторите, които могат да предизвикат раздразнение, са много – на практика почти всичко, до което се докосне бебето, може да предизвика неприятна реакция върху кожата.
Сред най-често срещаните причини за раздразнение са:
- Избор на неподходящи продукти (перилни препарати, козметика, мокри кърпички и др.) – това най-често са продукти, които не са съобразени с особеностите на нежната бебешка кожа и/или не осигуряват допълнително подхранване и грижа;
- Прекалено често къпане или агресивно избърсване на мократа кожа;
- Твърда или хлорирана вода;
- Определени тъкани или стегнати дрехи, в т.ч. прекалено стегнато увито одеяло;
- Топлина и потене;
- Подсичане при по-продължителен досег на кожата до мокра пелена;
- Определени храни и напитки.
За съжаление, не е възможно напълно да се премахнат факторите, които биха могли да предизвикат дразнение на кожата, но могат да се предприемат редица лесни стъпки, така че дискомфортът да бъде сведен до минимум.
- Как да се погрижим за чувствителната бебешка кожа?
Някои неща, които трябва да имате предвид и биха могли да дадат моментален ефект, са:
- Дрешките, спалното бельо, одеялата и всички тъкани за вашето съкровище трябва да са от естествени дишащи материи;
- Къпането не бива да бъде прекалено често – достатъчно е около 1-2 пъти седмично за новородени и 3-4 пъти в седмицата за бебчета, на които им е паднало пъпчето. Използвайте вода с температура 36 градуса или телесната ни температура – не трябва да е нито прекалено топла, нито прекалено студена, и потупвайте леко кожата, а не я търкайте;
- Подсушаването е важно да се осъществява с мека кърпа и отново с потупващи движения – така ще бъдете сигурни, че кожата няма да се раздразни вследствие на триенето.
Ако се съмнявате, че някои храни и напитки предизвикват кожни проблеми, временно и едно по едно ги премахнете от менюто на детето, за да видите дали в това се корени проблемът.
- Как да изберем подходящи продукти:
Сред основните фактори, които трябва да съобразите при избора на козметика и перилни препарати, е те да са хипоалергенни, дерматологично тествани и с балансирано pH. Тези характеристики гарантират нежността към кожата и свеждат риска от раздразнение вследствие на употребата им до минимум. Разбира се, важно е да използвате наложени марки на пазара, за да сте сигурни в качеството на продукта.
Козметика
За всяка майка изборът на козметични продукти е от съществено значение. Важно е при подбора на козметика не просто да са налични описаните по-горе характеристики, но и съставът да е максимално изчистен, а за измивните продукти и лосионите за тяло – да хидратират кожата и/или да подпомагат хидролипидния ѝ защитен слой.
Така например голяма част от измивните козметични продукти на пазара (шампоани и душ-гелове) съдържат SLES/SLS – те отговарят за разпенването и не са вредни за кожата, но при по-дълъг контакт с нея, могат да предизвикат раздразнение.
На пазара има различни продукти, които отговарят на тези критерии, на различни цени. Можете да се доверите на предходен опит на близки и приятели или да попитате за препоръка педиатъра си. Българската педиатрична асоциация припознава като отличен избор измивните продукти на Teo bebe – доказана марка с над 20 години опит, чиито шампоани и душ-гелове, както и твърди сапуни, са без SLES/SLS, с изчистени формули и обогатени с пребиотици. Подпомагат защитния слой на кожата и я оставят здрава и хидратирана.
Често подценяван е изборът на перилен препарат, но той е изключително важен, тъй като кожата винаги е в контакт с някаква тъкан.
Перилни препарати
Знаете ли, че плачът на вашето съкровище може да бъде причинен и от алергените, съдържащи се в неспециализираните перилни препарати?
Това е една от честите причини за раздразнение на кожата, което може да предизвика неприятен сърбеж и обриви. Затова е от особено значение използването на специализиран препарат – с хипоалергенен аромат и дерматологично тестван, специално разработен за нуждите на чувствителната бебешка кожа.
С перилните препарати на Teo bebe получавате цялостна грижа: деликатни към кожата с нежен хипоалергенен аромат, разбира се, дерматологично тествани, и безмилостни към петната, премахвайки дори упоритите следи от пюрета и др. – неслучайно са препоръчвани от педиатри и най-предпочитана марка сред майките в България*.
Необходимо ли е да използваме омекотител?
Все повече и повече майки се отказват от употребата на омекотител за тъканите на своето съкровище, тъй като така или иначе ги изпират често и с помощта на перилния препарат получават нежно ухание, а и използване на омекотител означава още един продукт, който потенциално би могъл да доведе до раздразнение.
Всъщност ползата от омекотителя е най-вече във връзка с омекотяването на бебешките тъкани – при честата употреба те загрубяват, а това също е предпоставка за зачервявания на деликатната кожа. Затова е препоръчително да се използва омекотител, като от решаващо значение е той да бъде хипоалергенен и дерматологично тестван, за да е нежен към кожата.
*Според RMS пазарни данни за продажби в обем и стойност на NielsenIQ за периода 2020 – 2022 г., за категория „Бебешки детергенти“, за пазара на дребно в България. (Copyright © 2023, NielsenIQ)